DylanBikes Select 1500W Electric Dirt Bike
€543.00
DylanBikes Select 1500W Electric Dirt Bike is a DylanBikes-selected electric dirt bike with 1500W, 48V 15Ah, 26 inch.
- 1500W motor power for responsive assisted riding
- 48V 15Ah removable or integrated battery specification
- Manufacturer-stated top speed around 34 MPH
DylanBikes Select 1500W Electric Dirt Bike at DylanBikes
DylanBikes Select 1500W Electric Dirt Bike gives riders a practical e-bike option for off-road style riding, mixed paths, and powerful leisure use. DylanBikes selected it from the e-bike source pool for its combination of visible specifications, demand signals, and price position.
Highlights
- 1500W motor power for responsive assisted riding
- 48V 15Ah removable or integrated battery specification
- Manufacturer-stated top speed around 34 MPH
- 26 inch tire setup for stability and comfort
Key specifications
| Brand | DylanBikes Select |
|---|---|
| Model | Curated e-bike model |
| Product type | Electric Dirt Bike |
| Motor | 1500W |
| Battery | 48V 15Ah |
| Speed reference | 34 MPH |
| Range reference | Manufacturer-stated where available |
| Tires | 26 inch |
| Brakes | See product title specifications |
Speed, range, power, and battery figures are manufacturer-stated listing specifications and can vary with rider weight, terrain, tire pressure, assist level, weather, and local e-bike rules.
| Brand | DylanBikes Select |
|---|---|
| Product Type | Electric Dirt Bike |
| Motor Power | 1500W |
| Battery | 48V 15Ah |
| Top Speed | Up to 34 MPH |
| Tire Size | 26 inch |
| Model | Curated e-bike model |
Related products
FLYRUN NV14-ST 500W Commuter Electric Bike
HITWAY BK-U1 Mid-Drive Electric Bike
The HITWAY BK-U1 is a mid-drive electric bike with an Ananda M60 motor, long-range battery support, hydraulic brakes, and app-connected security features.
- Ananda M60 mid-drive motor with 100 Nm torque
- 36V 13Ah battery with up to 120-150 km manufacturer-stated range
- ZOOM hydraulic disc brakes, NFC unlock, and app support
HITWAY BK15 Plus 29 Inch Electric Bike
The HITWAY BK15 Plus is a 29 inch electric bike with 70 Nm support, a 48V 15.6Ah battery, dual suspension, and connected NFC/Bluetooth features.
- 250W motor with 70 Nm support for strong assisted riding
- 48V 15.6Ah 748.8Wh battery with up to 80-150 km stated range
- 29 x 2.125 inch tires, dual suspension, NFC, and Bluetooth
HITWAY BK32 Mid-Drive Step-Through Electric Bike
The HITWAY BK32 is a step-through mid-drive electric bike with 80 Nm torque, hydraulic brakes, Bluetooth display, and app-connected controls.
- Ananda mid-drive motor with 80 Nm torque
- 374.4Wh battery with up to 80-120 km stated range
- Step-through frame, hydraulic brakes, Bluetooth display, and app support
HITWAY BK33 Mid-Drive Step-Over Electric Bike
The HITWAY BK33 is a step-over mid-drive electric bike with 80 Nm torque, hydraulic brakes, seat suspension, Bluetooth display, and app support.
- Ananda mid-drive motor with 80 Nm torque
- 374.4Wh battery with up to 80-120 km manufacturer-stated range
- Step-over frame, seat suspension, hydraulic brakes, and app support

Reviews
There are no reviews yet.