DYU C9 1000W Fat Tire Electric Bike
€404.19
DYU C9 1000W Fat Tire Electric Bike is a DylanBikes-selected fat tire electric bike with 1000W, 48V15.6Ah, 20 x 3.0 Inch.
- 1000W motor power for responsive assisted riding
- 48V15.6Ah removable or integrated battery specification
- 20 x 3.0 Inch tire setup for stability and comfort
SKU:
AEB-DYU-10049697
Categories: Curated Electric Bikes, Electric Bikes
Tags: DYU, Electric Bike, Fat Tire E-Bike
Description
DYU C9 1000W Fat Tire Electric Bike at DylanBikes
DYU C9 1000W Fat Tire Electric Bike gives riders a practical e-bike option for stable fat tire riding, commuting, and weekend routes. DylanBikes selected it from the e-bike source pool for its combination of visible specifications, demand signals, and price position.
Highlights
- 1000W motor power for responsive assisted riding
- 48V15.6Ah removable or integrated battery specification
- 20 x 3.0 Inch tire setup for stability and comfort
- Hydraulic braking system for stronger control
Key specifications
| Brand | DYU |
|---|---|
| Model | C9 |
| Product type | Fat Tire Electric Bike |
| Motor | 1000W |
| Battery | 48V15.6Ah |
| Speed reference | Manufacturer-stated where available |
| Range reference | Manufacturer-stated where available |
| Tires | 20 x 3.0 Inch |
| Brakes | Hydraulic brakes |
Speed, range, power, and battery figures are manufacturer-stated listing specifications and can vary with rider weight, terrain, tire pressure, assist level, weather, and local e-bike rules.
Additional information
| Brand | DYU |
|---|---|
| Product Type | Fat Tire Electric Bike |
| Motor Power | 1000W |
| Battery | 48V 15.6Ah |
| Tire Size | 20 x 3.0 inch |
| Brakes | Hydraulic brakes |
| Model | C9 |
Reviews (0)
Be the first to review “DYU C9 1000W Fat Tire Electric Bike” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
DEEPOWER QS7 1500W Electric Dirt Bike
€1,239.25
Eskute V101 1500W Electric Dirt Bike
€489.91
FLYRUN NV14-ST 500W Commuter Electric Bike
€218.76
HITWAY BK18 Pro Belt Drive Electric Bike
€1,149.99
HITWAY BK6S L1 Folding Electric Bike
€899.99
HITWAY BK7S Plus 29 Inch Electric Bike
€1,049.99
Moveloop S800 3000W Long Range Electric Bike
€812.80
Toofly 500W 26 Inch Electric Mountain Bike
€345.78

Reviews
There are no reviews yet.