Eskute V100 1500W Fat Tire Electric Bike
€530.19
Eskute V100 1500W Fat Tire Electric Bike is a DylanBikes-selected fat tire electric bike with 1500W, 48V13Ah, 16 inch.
- 1500W motor power for responsive assisted riding
- 48V13Ah removable or integrated battery specification
- Manufacturer-stated top speed around 28 MPH
SKU:
AEB-ESKUTE-83037769
Categories: Curated Electric Bikes, Electric Bikes
Tags: Electric Bike, Eskute, Fat Tire E-Bike
Description
Eskute V100 1500W Fat Tire Electric Bike at DylanBikes
Eskute V100 1500W Fat Tire Electric Bike gives riders a practical e-bike option for stable fat tire riding, commuting, and weekend routes. DylanBikes selected it from the e-bike source pool for its combination of visible specifications, demand signals, and price position.
Highlights
- 1500W motor power for responsive assisted riding
- 48V13Ah removable or integrated battery specification
- Manufacturer-stated top speed around 28 MPH
- 16 inch tire setup for stability and comfort
- Suspension-focused frame setup for rougher roads
Key specifications
| Brand | Eskute |
|---|---|
| Model | V100 |
| Product type | Fat Tire Electric Bike |
| Motor | 1500W |
| Battery | 48V13Ah |
| Speed reference | 28 MPH |
| Range reference | Manufacturer-stated where available |
| Tires | 16 inch |
| Brakes | See product title specifications |
Speed, range, power, and battery figures are manufacturer-stated listing specifications and can vary with rider weight, terrain, tire pressure, assist level, weather, and local e-bike rules.
Additional information
| Brand | Eskute |
|---|---|
| Product Type | Fat Tire Electric Bike |
| Motor Power | 1500W |
| Battery | 48V 13Ah |
| Top Speed | Up to 28 MPH |
| Tire Size | 16 inch |
| Suspension | Suspension-equipped frame |
| Model | V100 |
Reviews (0)
Be the first to review “Eskute V100 1500W Fat Tire Electric Bike” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
DylanBikes Select 560W Folding Electric Bike
€252.27
Eskute V101 1500W Electric Dirt Bike
€489.91
FLYRUN NV14-ST 500W Commuter Electric Bike
€218.76
HITWAY BK15 4.0 Fat Tire Electric Bike
€949.99
HITWAY BK19 Pro Belt Drive Electric Bike
€1,149.99
HX Q5 2000W Electric Mountain Bike
€2,054.67
Moveloop S800 3000W Long Range Electric Bike
€812.80
UPlee GS5 740W Folding Electric Bike
€311.79

Reviews
There are no reviews yet.