Xtion 3000W Electric Mountain Bike
€1,379.14
Xtion 3000W Electric Mountain Bike is a DylanBikes-selected electric mountain bike with 3000W, 60V 25Ah.
- 3000W motor power for responsive assisted riding
- 60V 25Ah removable or integrated battery specification
- Manufacturer-stated top speed around 45 MPH
SKU:
AEB-XTION-98553386
Categories: Curated Electric Bikes, Electric Bikes
Tags: Electric Bike, Electric Mountain Bike, Xtion
Description
Xtion 3000W Electric Mountain Bike at DylanBikes
Xtion 3000W Electric Mountain Bike gives riders a practical e-bike option for commuting, leisure rides, and general electric bike use. DylanBikes selected it from the e-bike source pool for its combination of visible specifications, demand signals, and price position.
Highlights
- 3000W motor power for responsive assisted riding
- 60V 25Ah removable or integrated battery specification
- Manufacturer-stated top speed around 45 MPH
- Manufacturer-stated range reference around 60 Miles
- Suspension-focused frame setup for rougher roads
Key specifications
| Brand | Xtion |
|---|---|
| Model | Curated e-bike model |
| Product type | Electric Mountain Bike |
| Motor | 3000W |
| Battery | 60V 25Ah |
| Speed reference | 45 MPH |
| Range reference | 60 Miles |
| Tires | Standard e-bike tires |
| Brakes | See product title specifications |
Speed, range, power, and battery figures are manufacturer-stated listing specifications and can vary with rider weight, terrain, tire pressure, assist level, weather, and local e-bike rules.
Additional information
| Brand | Xtion |
|---|---|
| Product Type | Electric Mountain Bike |
| Motor Power | 3000W |
| Battery | 60V 25Ah |
| Range | 60 Miles |
| Top Speed | Up to 45 MPH |
| Suspension | Suspension-equipped frame |
| Model | Curated e-bike model |
Reviews (0)
Be the first to review “Xtion 3000W Electric Mountain Bike” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
DEEPOWER QS7 1500W Electric Dirt Bike
€1,239.25
DylanBikes Select 500W Folding Electric Bike
€269.09
EKX X20 48V 35Ah Electric Dirt Bike
€1,292.81
Eskute V101 1500W Electric Dirt Bike
€489.91
FLYRUN NV14-ST 500W Commuter Electric Bike
€218.76
HITWAY BK15 Plus 29 Inch Electric Bike
€949.99
The HITWAY BK15 Plus is a 29 inch electric bike with 70 Nm support, a 48V 15.6Ah battery, dual suspension, and connected NFC/Bluetooth features.
- 250W motor with 70 Nm support for strong assisted riding
- 48V 15.6Ah 748.8Wh battery with up to 80-150 km stated range
- 29 x 2.125 inch tires, dual suspension, NFC, and Bluetooth
HITWAY BK7S Plus 29 Inch Electric Bike
€1,049.99
Moveloop S800 3000W Long Range Electric Bike
€812.80

Reviews
There are no reviews yet.