EKX X21 Max 3000W Electric Dirt Bike
€1,936.48
EKX X21 Max 3000W Electric Dirt Bike is a DylanBikes-selected electric dirt bike with 3000W, 60V30Ah.
- 3000W motor power for responsive assisted riding
- 60V30Ah removable or integrated battery specification
- Manufacturer-stated top speed around 85 km/h
EKX X21 Max 3000W Electric Dirt Bike at DylanBikes
EKX X21 Max 3000W Electric Dirt Bike gives riders a practical e-bike option for off-road style riding, mixed paths, and powerful leisure use. DylanBikes selected it from the e-bike source pool for its combination of visible specifications, demand signals, and price position.
Highlights
- 3000W motor power for responsive assisted riding
- 60V30Ah removable or integrated battery specification
- Manufacturer-stated top speed around 85 km/h
Key specifications
| Brand | EKX |
|---|---|
| Model | X21 Max |
| Product type | Electric Dirt Bike |
| Motor | 3000W |
| Battery | 60V30Ah |
| Speed reference | 85 km/h |
| Range reference | Manufacturer-stated where available |
| Tires | Standard e-bike tires |
| Brakes | See product title specifications |
Speed, range, power, and battery figures are manufacturer-stated listing specifications and can vary with rider weight, terrain, tire pressure, assist level, weather, and local e-bike rules.
| Brand | EKX |
|---|---|
| Product Type | Electric Dirt Bike |
| Motor Power | 3000W |
| Battery | 60V 30Ah |
| Top Speed | Up to 85 km/h |
| Model | X21 Max |
Related products
AMYET VT300 3000W Electric Dirt Bike
Eskute V101 1500W Electric Dirt Bike
FLYRUN NV14-ST 500W Commuter Electric Bike
HITWAY BK-U1 Mid-Drive Electric Bike
The HITWAY BK-U1 is a mid-drive electric bike with an Ananda M60 motor, long-range battery support, hydraulic brakes, and app-connected security features.
- Ananda M60 mid-drive motor with 100 Nm torque
- 36V 13Ah battery with up to 120-150 km manufacturer-stated range
- ZOOM hydraulic disc brakes, NFC unlock, and app support
HITWAY BK15 Pro 27.5 Inch Electric Bike
The HITWAY BK15 Pro is a 27.5 inch electric bike with front suspension, Shimano 7-speed gearing, and a 36V 13Ah battery for daily assisted rides.
- 250W motor and 36V 13Ah battery for everyday assist
- Up to 60-100 km manufacturer-stated range
- 27.5 x 2.35 inch tires, front suspension, and mechanical disc brakes

Reviews
There are no reviews yet.