DylanBikes Select 1200W Electric Dirt Bike
€531.57
DylanBikes Select 1200W Electric Dirt Bike is a DylanBikes-selected electric dirt bike with 1200W, 48V18Ah.
- 1200W motor power for responsive assisted riding
- 48V18Ah removable or integrated battery specification
- Manufacturer-stated top speed around 28 MPH
SKU:
AEB-DYLANBIKESSELECT-67150396
Categories: Curated Electric Bikes, Electric Bikes
Tags: DylanBikes Select, Electric Bike, Electric Dirt Bike
Description
DylanBikes Select 1200W Electric Dirt Bike at DylanBikes
DylanBikes Select 1200W Electric Dirt Bike gives riders a practical e-bike option for off-road style riding, mixed paths, and powerful leisure use. DylanBikes selected it from the e-bike source pool for its combination of visible specifications, demand signals, and price position.
Highlights
- 1200W motor power for responsive assisted riding
- 48V18Ah removable or integrated battery specification
- Manufacturer-stated top speed around 28 MPH
- Manufacturer-stated range reference around 35Miles
Key specifications
| Brand | DylanBikes Select |
|---|---|
| Model | Curated e-bike model |
| Product type | Electric Dirt Bike |
| Motor | 1200W |
| Battery | 48V18Ah |
| Speed reference | 28 MPH |
| Range reference | 35Miles |
| Tires | Standard e-bike tires |
| Brakes | See product title specifications |
Speed, range, power, and battery figures are manufacturer-stated listing specifications and can vary with rider weight, terrain, tire pressure, assist level, weather, and local e-bike rules.
Additional information
| Brand | DylanBikes Select |
|---|---|
| Product Type | Electric Dirt Bike |
| Motor Power | 1200W |
| Battery | 48V 18Ah |
| Range | 35 Miles |
| Top Speed | Up to 28 MPH |
| Model | Curated e-bike model |
Reviews (0)
Be the first to review “DylanBikes Select 1200W Electric Dirt Bike” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
DEEPOWER QS7 1500W Electric Dirt Bike
€1,239.25
DylanBikes Select 1000W Fat Tire Electric Bike
€394.85
DylanBikes Select 1500W Electric Dirt Bike
€543.00
DylanBikes Select 560W Folding Electric Bike
€252.27
Eskute V101 1500W Electric Dirt Bike
€489.91
HITWAY BK15 Pro 27.5 Inch Electric Bike
€749.99
The HITWAY BK15 Pro is a 27.5 inch electric bike with front suspension, Shimano 7-speed gearing, and a 36V 13Ah battery for daily assisted rides.
- 250W motor and 36V 13Ah battery for everyday assist
- Up to 60-100 km manufacturer-stated range
- 27.5 x 2.35 inch tires, front suspension, and mechanical disc brakes
Moveloop S800 3000W Long Range Electric Bike
€812.80
UPlee GS5 740W Folding Electric Bike
€311.79

Reviews
There are no reviews yet.